Netstal Elion 800-270Netstal
Elion 800-270
Netstal Elion 800-270
Netstal
Elion 800-270
Year of construction
2021
Condition
Used
Location
Germany
Machine data
- Machine type:
- Netstal Elion 800-270
- Manufacturer:
- Netstal
- Model:
- Year of construction:
- 2021
- Condition:
- ready for operation (used)
- Operating hours:
- 5,797 h
Price & Location
- Location:
- , Germany
Call
Technical details
- Clamping force:
- 800 kN
- Screw diameter:
- 40 mm
- Total width:
- 2,042 mm
- Total height:
- 1,711 mm
- Overall weight:
- 8,200 kg
- Product length (max.):
- 4,545 mm
Details about the offer
- Listing ID:
- A20705580
- Reference number:
- DE-INJ-NET-2021-00001
- Update:
Description
This Netstal Elion 800-270 was manufactured in 2021. It features a robust AXOS control system and a high-speed injection unit capable of 450 mm/s. The machine includes a screw diameter of 40 mm and a fully integrated 9 kW hydraulic unit. It supports a tool installation height range of 200–500 mm and is equipped with a Euromap 67 robot interface. If you are looking to get high-quality injection molding capabilities, consider the Netstal Elion 800-270 machine we have for sale. Contact us for more information.
Gedpfx Aox D Rlpemujub
Additional information
inclusive Wittmann Primus 16T robotTravel ranges: Z: 1250 mm, Y: 800 mm, X: 590 mm5 kg payloadControl system: Wittmann CNC8, Primus R8.3 softwareR8 Teachbox TouchVacuum circuit with additional 5/2-way valve
• Injection Unit: 270 Powermaster with injection speed of up to 450 mm/s
• Screw Diameter: 40 mm, type B, 3-zone screw
• Nozzle Type: Pneumatically controlled needle valve nozzle with additional heating zone
• Minimum Installation Height: 200 mm
• Maximum Installation Height: 500 mm
• Clamping Force: 800 kN
• Hydraulic Unit: Fully integrated hydraulic unit 9 kW with 140 bar operating pressure