TBT ML300-4-1450
Year of construction
2004
Condition
Used (fully functional)
Location
Germany Germany
Deep hole drilling machine TBT ML300-4-1450
TBT ML300-4-1450
TBT ML300-4-1450
TBT ML300-4-1450
TBT ML300-4-1450
TBT ML300-4-1450
TBT ML300-4-1450
TBT ML300-4-1450
TBT ML300-4-1450
TBT ML300-4-1450
TBT ML300-4-1450
TBT ML300-4-1450
TBT ML300-4-1450
Machine data
Machine type:
Deep hole drilling machine
Manufacturer:
TBT
Model:
ML300-4-1450
Year of construction:
2004
Condition:
ready for operation (used)
Functionality:
fully functional
Technical details
Drilling depth:
750 mm
Spindle speed (max.):
6,720 rpm
Drill diameter:
20 mm
Spindle stroke:
1,450 mm
Distance between centers:
120 mm
Provision
Location:
Germany Germany – Distance: about 1,319 km
Availability:
as of end of auction
Delivery conditions:
EXW
Costs for dismantling & loading:
Pick up at location:
free
Shipping costs:
Description
TECHNICAL DETAILS
Number of spindles: 4
Spindle distance: 120 mm
Spindle drive: 4 × 4 kW
Spindle speed: 672 – 6,720 1/min
Spindle stroke: 1,450 mm
Drilling diameter: 4 – 20 mm
Drilling depth: 750 mm
EQUIPMENT
- Chip conveyor
- Air cooler
- Filter unit
- Circulating belt with workpiece carriers
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Payment processing
Closing costs:
18 %
Terms of payment:
100 % prepayment