DECKEL MAHO DMP60SDECKEL MAHO
DMP60S
DECKEL MAHO DMP60S
DECKEL MAHO
DMP60S
Year of construction
2004
Condition
Used
Location
Germany
Machine data
- Machine type:
- DECKEL MAHO DMP60S
- Manufacturer:
- DECKEL MAHO
- Model:
- Year of construction:
- 2004
- Condition:
- ready for operation (used)
- Operating hours:
- 86,963 h
Price & Location
- Location:
- , Germany
Call
Technical details
- Travel distance X-axis:
- 700 mm
- Travel distance Y-axis:
- 460 mm
- Travel distance Z-axis:
- 560 mm
- Number of axes:
- 5
Details about the offer
- Listing ID:
- A21118372
- Reference number:
- DE-MIL-DEC-2004-00007
- Update:
Description
This 5-axis DECKEL MAHO DMP60S was manufactured in 2004, featuring a vertical machining center with X 760 mm, Y 460 mm, and Z 560 mm travels. It includes a NC rotary axis, NC swivel milling head, and a tool magazine with 60 positions for HSK-A 63. Additional features include an internal coolant supply, chip conveyor, and a paper belt filter system. Consider the opportunity to buy this DECKEL MAHO DMP60S vertical machining center. Contact us for more information about this machine.
• Axes: A-axis NC rotary; B-axis NC swivel milling head; V-axis for 6th-side machining
• Tool magazine: 60 positions, HSK-A 63
• Internal coolant supply
Additional equipment
• Chip conveyor
• Tailstock
Gijdoyftqfepfx Amuot
• Bar feeder
• Hainbuch chuck up to Ø65
• Paper belt filter system