Willi Göbel GRS-III-2400-SP
Year of construction
2016
Condition
Used
Location
Germany Germany
CNC External Cylindrical Grinding Machine Willi Göbel GRS-III-2400-SP
more Images
Willi Göbel GRS-III-2400-SP
Willi Göbel GRS-III-2400-SP
Willi Göbel GRS-III-2400-SP
Willi Göbel GRS-III-2400-SP
Willi Göbel GRS-III-2400-SP
Willi Göbel GRS-III-2400-SP
Willi Göbel GRS-III-2400-SP
Willi Göbel GRS-III-2400-SP
Machine data
Machine type:
CNC External Cylindrical Grinding Machine
Manufacturer:
Willi Göbel
Model:
GRS-III-2400-SP
Year of construction:
2016
Condition:
ready for operation (used)
Price & Location
Location:
Deutschland Germany
Reference number:
INNO28938
Update:
Description
Grinding wheel diameter: 220mm, grinding wheel width: 5mm, base body width: 20mm, bore diameter: 52mm. Test piece: diameter: 100mm, width: 300mm, profile height: 35mm. Small workpiece: Outer diameter: 400mm, bore diameter: 205mm, wheel width: 100mm, torque: 20Nm, weight including mandrel: 200kg. Large workpieces: Outer diameter: 700mm, bore diameter: 350mm, disk width: 300mm, torque: 800Nm, weight: 250kg. Accuracy: Repeat accuracy: less than 2µm, axial and radial run-out accuracy (large spindle): less than 2µm at 400mm diameter, axial and radial run-out accuracy (small spindle): less than 2µm at 200mm diameter, parallelism over 300mm between test piece and workpiece axis: less than 2µm. Tool spindle speed: 10000rpm, small workpiece spindle: 23000rpm, large workpiece spindle: 6000rpm, test piece spindle: 1000rpm.