Takisawa TM4000Y2
Year of construction
2023
Condition
Ex-display machine (fully functional)
Location
Sheffield United Kingdom
CNC turning and milling center Takisawa TM4000Y2
more Images
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Takisawa TM4000Y2
Machine data
Machine type:
CNC turning and milling center
Manufacturer:
Takisawa
Model:
TM4000Y2
Machine number:
TJGP2065
Year of construction:
2023
Condition:
as good as new (ex-display)
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
Albion Works, Attercliffe Road, S4 7WW Sheffield, United Kingdom United Kingdom
Description
TAKISAWA TM-4000Y2 FANUC 31i B2 - TOTALLY AS NEW BUILT 2023
CNC MULTITASKING LATHE WITH UPPER & LOWER Y-AXES 10 INCH + 8 INCH STANDARD CHUCK SIZE.
WITH:-
Y-AXIS TRAVEL -50 +70 MM - UPPER TURRET (Y1 AXIS)
Y-AXIS TRAVEL -50 +30 MM - LOWER TURRET (Y2 AXIS)
CHIP CONVEYOR - RIGHT SIDE DISCHARGE HINGE TYPE (MORETECH JAPAN)
AIR BLOW SYSTEM - RH SPINDLE
ABNORMAL LOAD DETECTION FUNCTION
WORK PHASE POSITIONING FUNCTION (C-AXIS TORQUE SKIP FUNCTION)
COOLANT DELIVERY PIPE ABOVE THE SPINDLE - LH & RH SPINDLE
COOLANT PUMP - 400W - 3 OFF
OIL SKIMMER (OIL / WATER SEPARATOR) OIL SEPERATOR BOX
HYDRAULIC PRESSURE SWITCH
LED LIGHTING
AUTO LUBRICATION SYSTEM AND COLLECTOR
MACHINE MANUALS & OPERATOR HANDBOOKS
TURRET MOUNTED MACHINE LEVELLING PLATE
AUTO POWER OFF
TRANSFORMER - 415V / 3PH / 50HZ
STANDARD TOOLING PACKAGE
Giodpfx Aoxrnwleaxjt
TURRET COVER (6 EA) X 2
SERVO TURRET (LOWER) Y2 AXIS - 12 STATION WITH DRIVEN TOOLS
SERVO TURRET (UPPER) Y1 AXIS - 12 STATION WITH DRIVEN TOOLS
8" 3-JAW THRU-BORE HYDRAULIC CHUCK ~ KITAGAWA BR-08 RH SPINDLE
10" 3-JAW THRU BORE HYDRAULIC CHUCK (KITAGAWA BR-10) - LH SPINDLE
DIRECT DRAWING DIMENSION INPUT
HELICAL INTERPOLATION FUNCTION
RAKU-RAKU MONITORING SYSTEM
BAR HI PRESS COOLANT PUMP (NIHON) 2 OFF
CALL LAMP (3 COLOUR)
BAR FEEDER INTERFACE FOR MULTI BAR MAGAZINE
UNLOADER WITH PARTS DISCHARGE CONVEYOR
QUICK TOOL SETTING DEVICE - MANUAL TYPE BOTH TURRETS
AI CONTOUR CONTROL II
CHIP CONVEYOR UPGRADE (MORETECH JAPAN)
AXIAL DRIVEN TH, ER32 OUTPUT, 6000 RPM, 1:1 RATIO, EXT COOLANT - 4 OFF
RADIAL DRIVEN TH, ER32 OUTPUT, 6000 RPM, 1:1 RATIO, EXT COOLANT - 4 OFF
MACHINE FEATURES
TWIN SPINDLE, TWIN TURRET Y-AXIS CNC TURNING CENTRE.
2 OFF 12 STATION HIGH ACCURACY SERVO TURRETS
LEFT HAND SPINDLE – 4,200 RPM
RIGHT HAND SPINDLE - 5,000 RPM
UPPER & LOWER TURRETS - 6,000 RPM LIVE TOOLING SPEED
UPPER TURRET Y1-AXIS (- 50 + 70 MM)
LOWER TURRET Y2-AXIS (- 50 + 30 MM)
10” + 8” STANDARD CHUCK SIZE
MACHINE CAPACITIES
Standard Turning Diameter Ø 215 MM
Maximum Turning Diameter Ø 215 MM
Maximum Turning Length 800 MM
Bar Capacity Left Spindle Ø 82 MM
Bar Capacity Right Spindle Ø 65 MM
AXIS TRAVELS
Upper Turret Travel X1 230 / 120 MM
Upper Turret Travel Y1 120 (- 50 + 70) MM
Upper Turret Travel Z1 800 MM
Lower Turret Travel X2 210 / 80 MM
Lower Turret Travel Y2 80 (- 50 + 30) MM
Lower Turret Travel Z2 800 MM
Travel A (RH Spindle) 900 MM
LEFT SPINDLE
Chuck Size Ø (10”) 254 MM
Spindle Speed (RPM) 4,200 RPM
Min. Indexing Angle (C-Axis) 0.001 DEG
Spindle Nose A2-8
Spindle Bore Ø 94 MM
RIGHT SPINDLE
Chuck Size Ø (8”) 203 MM
Spindle Speed 5,000 RPM
Spindle Nose A2-6
Spindle Bore Ø 77 MM
Inner Bearing Dia.120
TURRETS
Number of Tools (Upper/Lower) 12
Turning Tool Shank 25 MM
Boring Bar Shank Dia. 40 MM
Milling Shank Diameter 20 MM
Driven Tool Speed 6,000 RPM
Number of Driven Tools (Upper & Lower) 12
FEEDRATES
Upper Turret Rapids- X1 / Y1 / Z1 20 / 12 / 30 M / MIN
Lower Turret Rapids - X2 / Y2 / Z2 20 / 12 / 30 M / MIN
Rapids on A (Right Spindle) 30 M / MIN
MOTORS
Spindle Motor - LH 18.5 / 15.0 KW
Spindle Motor - RH 15.0 / 11.0 KW
Turret Driven Tool Motor 7.5 / 3.7 KW
Axis Feed Motors - X1 / Y1 / Z1 2.5 / 2.5 / 2.5 KW
Axis Feed Motors - X2 / Y2 / Z2 2.5 / 1.2 / 2.5 KW
SUPPLY
50 KVA
MACHINE
L 4,741 MM
W 2,748 MM
H 2,444 MM