Robland LZ600PRO
Fixed price plus VAT
Year of construction
2025
Condition
New
Location
Egenhofen Germany
Band saw Robland LZ600PRO
Band saw Robland LZ600PRO
Band saw Robland LZ600PRO
Band saw Robland LZ600PRO
Band saw Robland LZ600PRO
more Images
Robland LZ600PRO
Robland LZ600PRO
Robland LZ600PRO
Robland LZ600PRO
Robland LZ600PRO
Machine data
Machine type:
Band saw
Manufacturer:
Robland
Model:
LZ600PRO
Year of construction:
2025
Condition:
new
Price & Location
Fixed price plus VAT
Location:
Herrnzell 6, 82281 Egenhofen, Deutschland Germany
Description
Roller diameter: 600 mm
Throat depth: 580 mm
Cutting depth: 370 mm
Tilting table: yes, -0 to +20°
Giedpfsx Edlfox Amujt
Table size: 810 x 580 mm
Band speed: 1660 m/min
Motor power: 2.2 kW / 400V
Motor brake: yes, automatic
Extraction connection: 2 x 120 mm
Machine length: 1190 mm
Machine width: 800 mm
Machine height: 2063 mm
Weight: 295 kg
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Seller
Registered since: 2005
243 listings online
Trustseal icon
Call
Send inquiry
Countryus
Germany
Austria
Switzerland
United States
United Kingdom
France
Belgium
Spain
Mexico
Italy
Netherlands
Poland
Russian Federation
Belarus
Ukraine
Estonia
Turkey
New Zealand
Ireland
Czech Republic
Denmark
Finland
Sweden
Norway
Luxembourg
Greece
Lithuania
Latvia
Iceland
Portugal
Brazil
Venezuela
Argentina
Hungary
Slovakia
Romania
Moldova
Slovenia
Serbia
Montenegro
Albania
Croatia
Bulgaria
Macedonia
Bosnia and Herzegovina
Israel
Egypt
Morocco
India
Indonesia
South Korea
Japan
Thailand
Malaysia
Vietnam
China (People's Republic of China)
Taiwan
Iran
Bangladesh
The inquiry could not be sent. Please try again later.
Telephone & Fax
+49 8145 ... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Bench Drilling Machine BERNARDO BM 25 T / 400 V - R/L
more images
Germany Ahaus
1,037 km
Bench Drilling Machine
BERNARDOBM 25 T / 400 V - R/L