OSAMA S2R 1300
ONO plus VAT
Year of construction
2021
Condition
Used
Location
Germany Germany
Glue spreader OSAMA S2R 1300
Glue spreader OSAMA S2R 1300
Glue spreader OSAMA S2R 1300
Glue spreader OSAMA S2R 1300
Glue spreader OSAMA S2R 1300
more Images
OSAMA S2R 1300
OSAMA S2R 1300
OSAMA S2R 1300
OSAMA S2R 1300
OSAMA S2R 1300
Machine data
Machine type:
Glue spreader
Manufacturer:
OSAMA
Model:
S2R 1300
Year of construction:
2021
Condition:
used
Price & Location
ONO plus VAT
Location:
D - Hessen Germany
Reference number:
ISS20250305-5247
Update:
Description
Used machine
Year of manufacture: 2021
Features and technical data:
Homogeneous GLUE DOSING thanks to adjustable distribution trays.
Accident-proof SAFETY DEVICES on all moving parts ensure maximum operator safety.
ELECTRICAL SYSTEM: perfectly sealed and compliant with European standards, equipped with a push-button control panel, 24 V voltage.
Technical data:
Working width: 1300 mm
Working height: 100 mm
Application roller diameter: 185 mm
Feed speed: 18 m/min
Drive motor: 0.37 kW
Working table height: 800 mm
Dimensions: Length 780 mm, Width 2000 mm, Height 1350 mm