Mori Seiki NMV 5000 DCG
Year of construction
2010
Condition
Used (fully functional)
Location
Noord-Brabant Netherlands
Horizontal machining center Mori Seiki NMV 5000 DCG
Mori Seiki NMV 5000 DCG
Mori Seiki NMV 5000 DCG
Mori Seiki NMV 5000 DCG
Mori Seiki NMV 5000 DCG
Mori Seiki NMV 5000 DCG
Mori Seiki NMV 5000 DCG
Mori Seiki NMV 5000 DCG
Mori Seiki NMV 5000 DCG
Mori Seiki NMV 5000 DCG
Mori Seiki NMV 5000 DCG
Machine data
Machine type:
Horizontal machining center
Manufacturer:
Mori Seiki
Model:
NMV 5000 DCG
Year of construction:
2010
Condition:
ready for operation (used)
Functionality:
fully functional
Technical details
Travel distance X-axis:
730 mm
Travel distance Y-axis:
510 mm
Travel distance Z-axis:
510 mm
Workpiece weight (max.):
300 kg
Spindle speed (max.):
12,000 rpm
Provision
Location:
Noord-Brabant, Netherlands Netherlands – Distance: about 946 km
Availability:
as of end of auction
Delivery conditions:
FCA
Costs for dismantling & loading:
Pick up at location:
free
Shipping costs:
Description
TECHNICAL DETAILS
Travel X-axis: 730 mm
Travel Y-axis: 510 mm
Travel Z-axis: 510 mm
Rapid traverse X-axis: 50 m/min
Rapid traverse Y-axis: 50 m/min
Rapid traverse Z-axis: 40 m/min
Table width: 500 mm
Table height: 870 mm
Table length: 500 mm
Table load capacity: 300 kg
Rotary table diameter: 500 mm
Rotational speed (max.): 1,200 rpm
Spindle speed (max.): 12,000 rpm
Spindle taper: HSK-A63
Workpiece height (max.): 450 mm
Workpiece weight (max.): 300 kg
Tool length: 300 mm
Tool diameter: 125 mm
Tool weight: 8,000 g
Number of tool magazine slots: 180
MACHINE DETAILS
Control: Siemens 840 D
Total weight:
14,800 kg
Input voltage: 400 V
EQUIPMENT
Mori Seiki manual for tool usage
KNOLL FKA/500 belt filter system + 3 filter rolls
Filtermist FX5000 emulsion extraction
Renishaw OMP60 3D probe
Chip conveyor
Spindle chiller
Documentation + circuit diagrams
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Payment processing
Closing costs:
18 %
Terms of payment:
100 % prepayment
Payment methods:
Vorkasse Überweisung IconBank transfer
Mastercard LogoVisa LogoCartebleue LogoKlarna LogoiDEAL | Wero Logo
Reference number:
AUC-2512051
Update:
Exclusive offer:
Only available in auction
Contact
Cedric Schuhmann
Contact person: Cedric Schuhmann
Machine-ID: 20729397
SiegelSiegel
Machineseeker buyer protection
Secure payment via escrow account
Strictly controlled seller
Personal and multilingual support
Payout of the purchase price only after handover of goods
Inspection
Inspection possible
Machineseeker generally recommends inspecting used machines.
All information is given to the best knowledge and belief. See for yourself on site.
Seller
Trustseal
Professional commercial seller
With Machineseeker since 2012
Netherlands Netherlands
Distance: about 948 km
Your machine could be offered here
Auctioning with the No. 1
You will sell within just a few weeks!
You will sell at the highest price!
You will sell with no fixed costs and no risks!
or call +49 201 857 861 10
Discuss collaboration
These listings may also fit your interest.
Auction
Ends in
min  Auction ended
Netherlands Noord-Brabant
946 km
Horizontal machining center
Mori SeikiNMV 5000 DCG
buyer-protection
Listing
Gas heat pump air conditioning VRF Panasonic ECO G VRF "Sanyo" Kühll: 56 kW Heizl:67 kW
more images
Hungary Tata
1,972 km
Gas heat pump air conditioning VRF
Panasonic ECO G VRF"Sanyo" Kühll: 56 kW Heizl:67 kW