ABX-64SYY
CNC turning and milling center
Miyano
ABX-64SYY
Year of construction
2022
Condition
Used
Location
Thurmaston
Machine data
- Machine type:
- Manufacturer:
- Miyano
- Model:
- ABX-64SYY
- Year of construction:
- 2022
- Condition:
- excellent (used)
Price & Location
- Location:
- Church Hill Road 142, LE4 8DJ Leicestershire, Great Britain
Description
Standard turning length 125mm,
Maximum cutting diameter 210mm,
bar capacity 64mm (main),
54mm (sub)
spindle speed 4,000 rpm,
Gbedpfxsyw Ilvj Aaxel
sub spindle speed 5,000rpm,
milling speed 6,000rpm,
C axis 0.001 degrees,
spindle power 15/11Kw,
12 station upper & lower turrets,
Y axis +/- 40mm to both turrets.
Fanuc 31i-Bcontrol, swarf conveyor, barfeed unit.
bar capacity 64mm (main),
54mm (sub)
spindle speed 4,000 rpm,
Gbedpfxsyw Ilvj Aaxel
sub spindle speed 5,000rpm,
milling speed 6,000rpm,
C axis 0.001 degrees,
spindle power 15/11Kw,
Send inquiry
Telephone & Fax
+44 20 38... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Bristol
441 km
Miyano ABX-64SYY
MiyanoABX-64SYY
MiyanoABX-64SYY
Listing
Mudersbach
1,141 km
3-roll round bending machine
OstasSBM 1270 x 95
OstasSBM 1270 x 95
Zuchwil
1,314 km
Turning automatic lathe
CitizenCincom M32-4M5
CitizenCincom M32-4M5
Ystad
Thermoformer
COLIMATICTHERA
COLIMATICTHERA
Sankt Daniel
Powered tools VDI 40
Germany
Index C200
IndexC200
Lontzen
CNC turn-mill center
OkumaMULTUS B400-C
OkumaMULTUS B400-C
Contamine-sur-Arve
Swiss-type cnc lathe
STAR MicronicsSR20 RIII
STAR MicronicsSR20 RIII
Ellwangen (Jagst)
Gantry-type milling machine X = 4,000 mm