Hurco VMX 42Hurco
VMX 42
Hurco VMX 42
Hurco
VMX 42
Year of construction
2004
Condition
Used
Location
Germany
Machine data
- Machine type:
- Hurco VMX 42
- Manufacturer:
- Hurco
- Model:
- Year of construction:
- 2004
- Condition:
- ready for operation (used)
Price & Location
- Location:
- , Germany
Call
Technical details
- Travel distance X-axis:
- 1,060 mm
- Travel distance Y-axis:
- 610 mm
- Travel distance Z-axis:
- 610 mm
- Total height:
- 2,750 mm
- Total width:
- 4,600 mm
- Table load:
- 1,100 kg
- Overall weight:
- 6,500 kg
- Spindle speed (max.):
- 10,000 rpm
- Spindle motor power:
- 15,000 W
- Tool weight:
- 7,000 g
- Product length (max.):
- 3,800 mm
- Number of axes:
- 3
Details about the offer
- Listing ID:
- A21846138
- Reference number:
- DE-MIL-HUR-2004-00004
- Update:
Description
This 3-axis Hurco VMX 42 vertical machining centre was manufactured in 2004. It features a table clamping surface of 1270 x 610 mm and travels of 1060 mm in the X-axis and 610 mm in both Y and Z axes. The machine has a maximum table load of 1100 kg and a spindle speed range of 10 - 10,000 RPM. If you are looking to get high-quality machining capabilities, consider the Hurco VMX 42 machine we have for sale. Contact us for further details.
• Table clamping surface: 1270 x 610 mm
• Spindle power: 7.5 kW (100% ED), 15.0 kW (30% ED)
• Spindle torque: 238 Nm at 625 rpm (30% ED)
• Programmable feed rate: 3.0 – 7600 mm/min
• Adjustable feed rate: 3.0 – 11,400 mm/min
• Rapid traverse X/Y/Z: 30 / 30 / 20 m/min
• Pull stud: DIN ISO 7388/11 Type B
• Max tool diameter (full/adjacent empty): 80 mm / 160 mm
• Max tool length: 300 mm
• Tool change time (chip-to-chip): max 14 s
• Tool changer: Automatic, 24 stations
• Control: Ultimax 4 with dual screens (text and graphics)
• Software: Conversational and ISO-code programming
• Hardware: Pentium technology, 1.6 GB hard drive, 64 MB RAM
• Electrical connection: 38 kVA, 400 V, 42 A
• Compressed air: 6 bar / 0.3 ccm/min
• Z-axis drive malfunction
Additional equipment
• Coolant system
• Coolant wash gun
Gusdoy I Ad Ispfx Amujb
• Chip flushing system
• Chip enclosure
• Chip conveyor
• Signal light
• Machine light
• Machine feet
Technical Specification
Taper Size SK 40
• Max tool length: 300 mm
• Z-axis drive malfunction
Additional equipment
• Coolant system
• Coolant wash gun
Gusdoy I Ad Ispfx Amujb
• Chip flushing system
• Chip enclosure
• Chip conveyor
• Signal light
• Machine light
• Machine feet
Technical Specification
Taper Size SK 40
These listings may also fit your interest.
Listing
Emmelshausen
1,144 km
Milling machines
HurcoVMX 42i
HurcoVMX 42i
Listing
Hungary
2,077 km
Vertical Machining Centre
HurcoVMX30
HurcoVMX30
Emmelshausen
Milling machines
HurcoVMX 42i
HurcoVMX 42i
Wilbertoord
967 km
Milling machining centers - vertical
HURCOVMX42T
HURCOVMX42T
Oestrich-Winkel
Universal machining center
DMGDMU 60 monoblock
DMGDMU 60 monoblock
Hungary
Hurco VMX 42SR
HurcoVMX 42SR
HurcoVMX 42SR
Szigetszentmiklós
Vertical machining center
HURCOVMX 42i
HURCOVMX 42i
Vertical Machining Centre
DECKEL MAHODMC 75 V Linear
DECKEL MAHODMC 75 V Linear