Holzmann FKS 305VF-3200
Fixed price plus VAT
Condition
New
Location
Sierakowska Huta Poland
Sliding table format saw Holzmann FKS 305VF-3200
more Images
Holzmann FKS 305VF-3200
Holzmann FKS 305VF-3200
Holzmann FKS 305VF-3200
Holzmann FKS 305VF-3200
Holzmann FKS 305VF-3200
Holzmann FKS 305VF-3200
Machine data
Machine type:
Sliding table format saw
Manufacturer:
Holzmann
Model:
FKS 305VF-3200
Condition:
new
Price & Location
Fixed price plus VAT
Location:
83-340 Sierakowska Huta, Polska Poland
Reference number:
H0548
Update:
Description
Catalogue number H0548
- New machine, in stock
- CE certificate
- Cutting length: 3200 mm
- Cutting width: 1150 mm
- Cutting height 90°/45°: 80/55 mm
- Max. blade diameter: 305 mm
- Blade adjustable up/down and at 45° angle
- Scoring blade diameter: 120 x 20 mm
- Main saw speed: 4500, 5500 rpm
- Scoring saw speed: 8000 rpm
- Motor: 5.5 kW / 400 V
Gedpsy Rrzhofx Aaxebl
- Scoring motor: 1.1 kW
- Carriage guided on steel rods
Overall dimensions:
- Length: 3220 mm
- Width: 3150 mm
- Height: 900 mm