HERMLE C 800 U
Year of construction
2002
Condition
Used
Location
Zuchwil Switzerland
Machining center HERMLE C 800 U
more Images
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
HERMLE C 800 U
Machine data
Machine type:
Machining center
Manufacturer:
HERMLE
Model:
C 800 U
Year of construction:
2002
Condition:
excellent (used)
Price & Location
Location:
Niedermattstrasse 3a, 4528 Zuchwil, Schweiz Switzerland
Description
HERMLE C 800 U CNC machining center
Gijdomqk E Tjpfx Amuot
Technical Data
speed: 0- 18`000 rpm
spindle nose: HSK-A63
Feeding speed: 1-35 m/min
feed force: 8000 N
X-axis: 800 mm
Y-axis: 600 mm
Z-axis: 500 mm
dimensions of the machine: 2700 x 2210 x 2930 mm