MH3.000-L1.000-P1.200
Turntable Tilting table Manipulator
Heinrichsglück - Mechacon
MH3.000-L1.000-P1.200
Year of construction
2022
Condition
Ex-display machine
Location
Soest
Machine data
- Machine type:
- Manufacturer:
- Heinrichsglück - Mechacon
- Model:
- MH3.000-L1.000-P1.200
- Year of construction:
- 2022
- Condition:
- as good as new (ex-display)
Price & Location
- Location:
- Coesterweg 45, 59494 Soest, Deutschland
Description
Height (face plate horizontal): approx. 532 - 1.132mm
Lifting distance/lifting time (hydraulic): approx. s = 600mm, t = 20s
Swivel range of face plate: approx. +-300°.
Height (Pl.-sch.vertical axis): approx. 709mm
Dimensions face plate: Ø1.200mm x 40mm, 6x clamping slots
Gisdpfxefw Ah Rj Amujt
Speed of the main axle: approx. 2.0 rpm (other
Torque main axis of rotation: approx. 7,500 Nm
Face plate speed: approx. 2.5 rpm Face plate torque: approx. 1,500 Nm
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Gisdpfxefw Ah Rj Amujt
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Registered since: 2015
19 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+49 2921 ... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Soest
1,126 km
Turntable/ welding table/ manipulator
Heinrichsglück - MechaconMH3.000-L2.500-P1.200
Listing
Mouvaux
834 km
Autoclave
SteriflowBarriquand 1351
SteriflowBarriquand 1351
Hagen
1,097 km
Press brake HFE220-3L
Amada AbkantHFE 220-3L
Amada AbkantHFE 220-3L
Turntable Welding table
Heinrichsglück - MechaconHorizontaldrehtisch HDT10.000-P1.500
Hergensweiler
Welding rotary table, height-adjustable
ProtecKT 3000 HV
ProtecKT 3000 HV
Germany
Floor Type Boring and Milling M/C - Hor.
UNIONBFP 130/6
UNIONBFP 130/6
Wiefelstede
Lathe 420 x 1340 mm
WeisserPF200
WeisserPF200
Oberhausen
Machining center
LAGUNL 1400
LAGUNL 1400
Germany
Slitting stand 1.250 x Ø 180 mm