Frömag FSR6-800-MZB-PPC
Year of construction
2008
Condition
Used
Location
Germany Germany
Broaching Machine Frömag FSR6-800-MZB-PPC
more Images
Frömag FSR6-800-MZB-PPC
Frömag FSR6-800-MZB-PPC
Frömag FSR6-800-MZB-PPC
Frömag FSR6-800-MZB-PPC
Frömag FSR6-800-MZB-PPC
Frömag FSR6-800-MZB-PPC
Machine data
Machine type:
Broaching Machine
Manufacturer:
Frömag
Model:
FSR6-800-MZB-PPC
Year of construction:
2008
Condition:
ready for operation (used)
Price & Location
Location:
Deutschland Germany
Reference number:
INNO30111
Update:
Description
A vertical internal broaching machine Frömag is available. Broaching tools: 3, stroke: 800mm, pulling force: 60kN, connected load: 15kW. Machine dimensions X/Y/Z: approx. 1050mm/900mm/3800mm, control: Frömag Commander PP-10. An on-site inspection is possible.