BEHRINGER HBE320-523
FCA Fixed price plus VAT
Year of construction
2024
Condition
Used (fully functional)
Location
Remscheid Germany
MEtal band saw BEHRINGER HBE320-523
more Images
YouTube video
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
BEHRINGER HBE320-523
Machine data
Machine type:
MEtal band saw
Manufacturer:
BEHRINGER
Model:
HBE320-523
Machine number:
Year of construction:
2024
Condition:
good (used)
Functionality:
fully functional
Price & Location
FCA Fixed price plus VAT
Location:
42 Remscheid, Deutschland Germany
Reference number:
KL1
Update:
Description
● Delivery terms: Free loaded on truck
● Location: 42855 Remscheid
● Availability: Immediately – by arrangement
● Payment terms: Advance payment – by bank transfer
● Internal ref. no.: KL1
Technical data:
Gsdpfx Aey R A R Temusit
● Cutting capacity 90° round: 320 mm
● Cutting capacity 90° flat: 520 x 320 mm
● Minimum cut dimension round: 10 mm
● Minimum cut dimension flat: 10 x 8 mm
● Drive power: 2.6 kW
● Cutting speed: 15 – 110 m/min
● Bandsaw blade dimensions: 5,300 x 34 x 1.1 mm
● Shortest remnant length: 40 mm
● Total connected load: 3.7 kW
Scope of delivery:
● Available manuals as per the photos
● Numerous saw bands as per the photos
Dimensions & weights:
● Installation dimensions (L x W x H) approx.: 3,100 x 1,100 x 2,200 mm