ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
Fixed price plus VAT
Condition
Used
Location
Borken Germany
Material testing machine ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
more Images
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K
Machine data
Machine type:
Material testing machine
Manufacturer:
ZwickRoell
Model:
BT1-FR050TH.A1K
Condition:
excellent (used)
Price & Location
Fixed price plus VAT
Location:
Einsteinstraße 8a, 46325 Borken, Deutschland Germany
Description
Note: PC not included!!
Highlights:
- Test force: 50 kN (tension/compression)
- High-precision TC-MODCSCC module for strain gauge load cells (4- & 6-wire)
- Measuring range: 0.2 – 165% of nominal value, data acquisition up to 500 Hz
- Maximum resolution: up to 297,000 points (at 50 Hz)
- Positioning repeatability: ±10 µm
- Crosshead speed: 0.0005 – 600 mm/min
- Robust construction
- Compact dimensions: 1,814–2,688 mm height, 936 mm width, 722 mm depth
- Low noise: 59 dB(A)
- Ambient conditions: +10 to +35 °C, humidity 20–90%
Special features:
- Ideal for research, development, or industrial material testing
Dimensions & weight:
Load frame:
- Test force (tension/compression): 50 kN
- Load frame height: 1,714 mm
- Overall height: 1,814 – 2,688 mm
- Load frame width: 760 mm
- Overall width: 936 mm
- Load frame depth: 477 mm
- Overall depth: 722 mm
Weight:
- With electronic unit: 230 kg
- With typical accessories: approx. 300 kg
Condition: used
Scope of delivery: (see picture)
Giedpfxjw S Hvze Amuet
- ZwickRoell BT1-FR050TH.A1K testing machine
- Operating manual
(Specifications are subject to change and errors excepted!)
If you have any questions, we are happy to answer them by phone.
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Seller
Registered since: 2012
601 listings online
Trustseal icon
Call
Send inquiry
Countryus
Germany
Austria
Switzerland
United States
United Kingdom
France
Belgium
Spain
Mexico
Italy
Netherlands
Poland
Russian Federation
Belarus
Ukraine
Estonia
Turkey
New Zealand
Ireland
Czech Republic
Denmark
Finland
Sweden
Norway
Luxembourg
Greece
Lithuania
Latvia
Iceland
Portugal
Brazil
Venezuela
Argentina
Hungary
Slovakia
Romania
Moldova
Slovenia
Serbia
Montenegro
Albania
Croatia
Bulgaria
Macedonia
Bosnia and Herzegovina
Israel
Egypt
Morocco
India
Indonesia
South Korea
Japan
Thailand
Malaysia
Vietnam
China (People's Republic of China)
Taiwan
Iran
Bangladesh
The inquiry could not be sent. Please try again later.
Telephone & Fax
+49 2861 ... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Machining center MIKRON VCP 800 W
more images
Germany Aach
1,354 km
Machining center
MIKRONVCP 800 W
Certified Dealer
Listing
Chiller Used Chiller MTA - 22 kW | With warranty
Poland Łęczna
2,109 km
Chiller
Used ChillerMTA - 22 kW | With warranty