Single Compact WK3-160-9-50 (IM160F)
Condition
New
Location
Hochdorf Germany
Temperature Cooling Unit (TCU) Single Compact WK3-160-9-50 (IM160F)
more Images
Machine data
Machine type:
Temperature Cooling Unit (TCU)
Manufacturer:
Single
Model:
Compact WK3-160-9-50 (IM160F)
Condition:
new
Price & Location
Rental:
is possible
Location:
Ostring 17, 73269 Hochdorf, Deutschland Germany
Description
*Technical standard specification:
Gbedpsftm Hrsfx Anrsl
Heating capacity: 9 kW
Cooling capacity: 50 kW
medium: water up to 160°C
Max. external volume: 16 ltr at 160°C
max. Flow rate 57l/min
max. Delivery pressure 6,0 bar
Dimension L x W x H 780 x 305 x 705 mm
Weight approx. 80 kg
HIGHLIGHTS EQUIPMENT:
- Smart Controller Plus 7" touch / 4.0 capable
- Flow measurement, adjustable flow alarms
- Return temperature display
- Electronic pressure transducer in the flow
- Interface via 9-pin D-Sub connector 20mA/TTY