Okuma L300-MW
EXW Fixed price plus VAT
Year of construction
2015
Condition
Used (not functional)
Location
Iași Romania
Cnc lathe Okuma L300-MW
Cnc lathe Okuma L300-MW
Cnc lathe Okuma L300-MW
more Images
Okuma L300-MW
Okuma L300-MW
Okuma L300-MW
Machine data
Machine type:
Cnc lathe
Manufacturer:
Okuma
Model:
L300-MW
Machine number:
MW137
Year of construction:
2015
Condition:
repair required (used)
Functionality:
not functional
Price & Location
EXW Fixed price plus VAT
Reference number:
T07
Update:
Description
Technical characteristics:
Work Area
- Maximum turning diameter: 300 mm
- Maximum workpiece length: 276 mm
- X-axis travel: 250 mm / Rapid traverse in X: 24 m/min
- Z-axis travel: 460 mm / Rapid traverse in Z: 24 m/min
- W-axis travel: 520 mm / Rapid traverse in Z: 24 m/min
Main Spindle
- Spindle nose: A2-8
- Maximum speed: Left 3,000 rpm
- Continuous power (100% duty cycle): Left - 15 kW / Right - 7.5 kW
- Maximum swing over bed: 520 mm
- C-axis indexing accuracy: 0.001°
- Bar capacity: Left spindle - 80 mm / Right spindle - 53 mm
Counter-Spindle
- Spindle speed: 6,000 rpm
- Maximum bar diameter: 53 mm
- Travel: 520 mm
Tool Turret with Driven Tools
Gjdpsxxh Udsfx Amujit
- Tool interface: Okuma interface
- Number of positions: 12 lower turret stations, all driven
- Maximum speed: 4,500 rpm; Milling spindle power: 4.5 kW
Electrical Equipment
- Operating voltage: 400V (3-phase), fuse protection: 151A
- Connected load: 22.5 kVA
Dimensions
- Machine dimensions (L×W×H): 3,200 × 2,200 × 1,900 mm; Weight: 5,500 kg
Main Features and Capabilities:
- Horizontal design: Optimal chip evacuation, parts catcher + custom-made conveyor belt
- Additional emulsion tank with 10 bar pressure for cutting tool cooling
- CNC control: OSP-P300L-R
- Swarf (chip) extraction conveyor
- Fire suppression system
- Tool measuring system (Q SETTER)
- Broken tool detection: Load monitoring with auto-learning analyzer via OSP-P300L-R
- Workpiece detection on counter-spindle: Low-pressure compressed air gauges
- Spindle cooling system
- Documentation: Electronic and print manual available
Optional:
- Bar feeder: FMB Model: Turbo 10-72XT/3200/A
- Bar feeder dimensions (L×W×H): 3,500 × 800 × 1,200 mm; Weight: 1,500 kg