Index MS42C
Index MS42C
Year of construction
2002
Condition
Used
Location
Germany Germany
Index MS42C Index MS42C
Index MS42C Index MS42C
Index MS42C Index MS42C
Index MS42C Index MS42C
Index MS42C Index MS42C
Index MS42C Index MS42C
more Images
Index MS42C
Index MS42C
Index MS42C
Index MS42C
Index MS42C
Index MS42C
Machine data
Machine type:
Index MS42C
Manufacturer:
Index
Model:
MS42C
Year of construction:
2002
Condition:
ready for operation (used)
Operating hours:
24,971 h
Price & Location
Location:
, Germany Germany
Call
Technical details
Spindle speed (max.):
6,000 rpm
Controller manufacturer:
SIEMENS
Controller model:
SINUMERIK 840C
Number of axes:
12
Reference number:
DE-TUR-IND-2002-00005
Update:
Description
This 12s Index MS42C multi-spindle turning machine was manufactured in 2002. It features a maximum bar diameter of 42 mm and a spindle speed of approximately 5,000 rpm, making it suitable for high-quality turning capabilities. Consider the opportunity to buy this Index MS42C multi-spindle turning machine. Contact us for further details.
• Maximum bar diameter: 42 mm
• Number of spindles: 6
• Spindle pitch circle diameter: approx. 320 mm
• Number of CNC axes: 12 linear axes (6 × X, 6 × Z)
• Axis configuration: X/Z per spindle station
• Control system: Siemens SINUMERIK 840C (INDEX OEM)
• Drive system: AC servo drives with SERCOS interface
• Automation level: Fully automatic
Giodpfx Aoyhpgusmujt
• Cooling system: Central coolant system
• Lubrication system: Central automatic lubrication
• Installed power: approx. 70–75 kW