Citizen BNE-51MSY
Citizen BNE-51MSY
Year of construction
2018
Condition
Used
Location
Netherlands Netherlands
Citizen BNE-51MSY Citizen BNE-51MSY
more Images
Citizen BNE-51MSY
Citizen BNE-51MSY
Citizen BNE-51MSY
Citizen BNE-51MSY
Machine data
Machine type:
Citizen BNE-51MSY
Manufacturer:
Citizen
Model:
BNE-51MSY
Year of construction:
2018
Condition:
ready for operation (used)
Price & Location
Location:
, Netherlands Netherlands
Call
Technical details
Spindle speed (max.):
5,000 rpm
Travel distance X-axis:
195 mm
Travel distance Y-axis:
80 mm
Travel distance Z-axis:
380 mm
Spindle motor power:
15,000 W
Overall weight:
8,000 kg
Controller manufacturer:
MITSUBISHI
Controller model:
M730VS
Number of axes:
8
Reference number:
NL-TUR-CIT-2018-00001
Update:
Description
This 8-axis Citizen BNE-51MSY was manufactured in 2018. It features a maximum bar diameter of Ø 51 mm and a spindle speed of 5,000 min-1. The machine includes 12 turret stations and a slide stroke of 195 mm in the X1 direction. If you are looking to get high-quality turning capabilities, consider the Citizen BNE-51MSY horizontal turning machine we have for sale. Contact us for further details.
• Maximum Bar Diameter (SP1): Ø 51 mm
• Maximum Bar Diameter (SP2): Ø 51 mm
• Spindle Speed (SP1/SP2): 5,000 min-1
• Spindle Motor (SP1): 15/11 kW (15min./cont)
• Spindle Motor (SP2): 7.5/5.5 kW (15min./cont)
• Turret Stations: 12 ST. (HD1) / 12 ST. (HD2)
• Revolving Tool Motor: 2.2 kW
• Revolving Tool Torque: 20 Nm
• Revolving Tool Speed: Max. 6,000 min-1
• Slide Stroke (X1/Z1): 195 mm / 380 mm
• Slide Stroke (X2/Z2): 195 mm / 175 mm
• Slide Stroke (Y1): 80 (± 40) mm
• Slide Stroke (B): 450 mm