BEYELER RH100-3100
Year of construction
1990
Condition
Used
Location
Germany Germany
Hydr. pressbrake BEYELER RH100-3100
more Images
BEYELER RH100-3100
BEYELER RH100-3100
BEYELER RH100-3100
BEYELER RH100-3100
BEYELER RH100-3100
BEYELER RH100-3100
BEYELER RH100-3100
BEYELER RH100-3100
Machine data
Machine type:
Hydr. pressbrake
Manufacturer:
BEYELER
Model:
RH100-3100
Year of construction:
1990
Condition:
used
Price & Location
Location:
, Germany Germany
Description
Technical details:
Giodpsu Icdaefx Amuet
pressure: 100 t
chamfer lenght: 3100 mm
distance between columns: 2630 mm
control for program: CNC-Steuerung CYBELEC
max. stroke: ca. 215 mm
throat: 255 mm
dayligth: 410 mm
ajustment speed: 100 mm/sec
working feed: 6,5 mm/sec
back gauge: 500 motorisch
table-size: 3100 x 60 mm
work height max.: 890 mm
connection voltage: 3x380 V / 50 Hz V
total power requirement: 5,5 kW
weight of the machine ca.: 7,9 t
machine dimensions LxWxH: ca. 3,8 x 1,5 x 2,5 m
500 mm backgauge, width 2570 mm; 2 support frames can be moved manually across the entire width