AWEA BM-1400
EXW ONO plus VAT
Year of construction
2008
Condition
Used
Location
Au Switzerland
Vertical machining center AWEA BM-1400
more Images
AWEA BM-1400
Machine data
Machine type:
Vertical machining center
Manufacturer:
AWEA
Model:
BM-1400
Year of construction:
2008
Condition:
excellent (used)
Price & Location
EXW ONO plus VAT
Location:
Au, Switzerland Switzerland
Call
Technical details
Travel distance X-axis:
1,400 mm
Travel distance Y-axis:
800 mm
Travel distance Z-axis:
700 mm
Nominal power (apparent):
40 kVA
Controller manufacturer:
Fanuc
Total height:
2,900 mm
Total length:
4,000 mm
Total width:
3,000 mm
Table width:
1,500 mm
Table length:
800 mm
Table load:
1,400 kg
Rotational speed (max.):
12,000 rpm
Overall weight:
12,000 kg
Operating hours of spindle:
14,693 h
Coolant supply:
15 bar