Bed milling machines Anayak FBZ-HV 4000 1996Anayak
FBZ-HV 4000
Bed milling machines Anayak FBZ-HV 4000 1996
Anayak
FBZ-HV 4000
Year of construction
1996
Condition
Used
Location
Wijchen
Machine data
- Machine type:
- Manufacturer:
- Anayak
- Model:
- FBZ-HV 4000
- Year of construction:
- 1996
- Location:
- Havenweg 6, 6603AS Wijchen, Nederland
Call
Technical details
- Total height:
- 3,200 mm
- Total width:
- 3,200 mm
- Total length:
- 8,000 mm
Details about the offer
- Listing ID:
- A19241316
- Reference number:
- MET.1817
- Update:
Description
Empty weight: 26.000 kg
Gsdpfx Aaewnhnfexobl
Price: On request
Bed Milling machine Bed Miller
Model: CNC
Manufacturer: Anayak
Type:Â FBZ-HV-4000
CNC: Heidenhain
Year: 1996
Bed-dimensions: 4500x800mm
X-travel: 4000mm
Y-travel: 935mm
Z-travel: 1000mm
Rotatable Fräsekopf
Spindle-speed: 3000rpm
Spindle-take: ISO 50
Incl. peripherals and documents
Dismantled for transport
Video available!
Machine-dimensions: 8000x3200x3000mm
Machine-weight: 26000kg
- Year: 1996
- Documentation available: Yes
- CE marking present: Yes
- CE certificate present: No
- Serial number: 11676-FBZ
- Drive system: CNC
- Number of axes [pcs]: 3
- X-axis travel [mm]: 4000
- Y-axis travel [mm]: 935
- Z-axis travel [mm]: 1000
- Table length [mm]: 4500
- Table width [mm]: 800
- Tool holder: ISO50
- Max. spindle speed [rpm]: 3000
- Transport dimensions: 8000mm x 3200mm x 3200mm (l x w x h)
- Transport weight [kg]: 26000kg
- Transport packages [pcs.]: 1
Financial information
VAT: The price shown is exclusive of VAT
VAT/margin: VAT deductible for entrepreneurs
Delivery and trade-in always possible for everything in the industrial sectors
Lukas van Rossum
Gsdpfx Aaewnhnfexobl
Price: On request
Bed Milling machine Bed Miller
Model: CNC
Manufacturer: Anayak
Type:Â FBZ-HV-4000
CNC: Heidenhain
Bed-dimensions: 4500x800mm
X-travel: 4000mm
Y-travel: 935mm
Z-travel: 1000mm
Rotatable Fräsekopf
Spindle-speed: 3000rpm
Spindle-take: ISO 50
Dismantled for transport
Video available!
Machine-weight: 26000kg
- Documentation available: Yes
- CE marking present: Yes
- CE certificate present: No
- Serial number: 11676-FBZ
- Drive system: CNC
- Number of axes [pcs]: 3
- X-axis travel [mm]: 4000
- Y-axis travel [mm]: 935
- Z-axis travel [mm]: 1000
- Table length [mm]: 4500
- Table width [mm]: 800
- Tool holder: ISO50
- Transport packages [pcs.]: 1
Financial information
Lukas van Rossum
These listings may also fit your interest.
Listing
Diest
941 km
Glass grinding machine
BOTTERO810 BCS
BOTTERO810 BCS
Listing
Mudersbach
1,141 km
3-roll round bending machine
OstasSBM 1270 x 95
OstasSBM 1270 x 95
United Kingdom
381 km
CNC lathe
MORI SEIKISL-600B/2000
MORI SEIKISL-600B/2000
Jünkerath
1,073 km
Wood Milling Machine
Deckel MahoDMC 1035 V
Deckel MahoDMC 1035 V
Ystad
Thermoformer
COLIMATICTHERA
COLIMATICTHERA
Ellwangen (Jagst)
Gantry-type milling machine X = 4,000 mm
SHWPowerSpeed 5 - Heidenhain iTNC 530
Ã…sby
Board edging line
Lindsaw
Lindsaw
Bunschoten-Spakenburg
924 km
Bed milling machine
STYLE CNC MachinesBT 4000 (XYZ:4000x1000x1000 mm)