50 Watt 150mm Linse 50RAY150GE
Engraving machine
50 Watt Faserlaser Fiberlaser MD Laser
50 Watt 150mm Linse 50RAY150GE
Year of construction
2025
Condition
New
(fully functional)
Location
Straubenhardt
Machine data
- Machine type:
- Engraving machine
- Manufacturer:
- Machine number:
- GE-50RAY
- Year of construction:
- 2025
- Condition:
- new
- Functionality:
- fully functional
Price & Location
- Location:
- Appellhof 15, 75334 Straubenhardt, Deutschland
Call
Technical details
- Input voltage:
- 230 V
- Type of input current:
- DC
- Laser power:
- 50 W
- Type of cooling:
- air
- Total width:
- 530 mm
- Total height:
- 770 mm
- Total length:
- 796 mm
- Overall weight:
- 254 kg
- Warranty duration:
- 36 months
- Height adjustment type:
- electric
- Door opening width:
- 530 mm
- Door opening height:
- 300 mm
- Table length:
- 203 mm
- Table width:
- 430 mm
- Laser wavelength:
- 1,064 nm
- Input frequency:
- 100 Hz
- Equipment:
- cabin
Description
Our services:
Personal delivery and installation
Setup and instruction on site or via remote connection
Ongoing support for questions or problems
Service and spare parts directly from Germany
Technical details (depending on model):
Laser power: 50 watts, 100 watts or 200 watts
Wavelength: 1064 nm
Frequency range: 20-100 Hz
Gbjdpfxsu Tkcls Anrel
Marking field size: 150x150 mm (options: 50, 70, 110 mm head)
Repeat accuracy: ± 0.003 mm
Engraving speed: ≤ 7000 mm/s
Marking software: EZCAD in German / English
Pilot laser: Simple preview
Laser class: 1
Working temperature range: 14-30 ℃
Focusing: Electric lifting column with motor control
Max. Component height: approx. 300 mm
Connection: 230V
Cooling: Air-cooled
Weight: approx. 170 kg (depending on model)
Operating costs: Low
Service life: Over 100,000 operating hours maintenance-free
Equipment: Grid holes for fixtures
Variety of materials: Marking of a wide range of materials
Included:
Head 150x150 mm, other sizes available
CE declaration of conformity
guarantee
service
German software
Training for machines and programs
Invoice
Scope of delivery:
USB cable
power cable
Stops
USB stick with parameters
Operating instructions in German
Foot pedal
Safety goggles
Applications:
Software:
EZCad 2.14.0 in German
Compatible files: *.DXF, *.PLT, *.AI, *.JPC, *.BMP, *.JPG, *.JPEG, *.GIF, *.TGA, *.PNG
Service:
Shipping and installation:
Consultation:
Additional options:
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
Our services:
Wavelength: 1064 nm
Frequency range: 20-100 Hz
Gbjdpfxsu Tkcls Anrel
Repeat accuracy: ± 0.003 mm
Engraving speed: ≤ 7000 mm/s
Pilot laser: Simple preview
Laser class: 1
Connection: 230V
Cooling: Air-cooled
Operating costs: Low
Included:
CE declaration of conformity
guarantee
German software
Invoice
Scope of delivery:
USB cable
power cable
Stops
USB stick with parameters
Foot pedal
Safety goggles
Applications:
Software:
EZCad 2.14.0 in German
Shipping and installation:
Consultation:
Additional options:
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Last online: A week ago
Registered since: 2024
1 listing online
Send inquiry
Telephone & Fax
+49 7082 ... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Germany
1,293 km
Industrial robot Robot
Kuka KUKAKR210 R3100 ultra mit 4,5m Linearachse
Listing
Langenfeld (Rheinland)
1,064 km
Industrial robot with deburring unit
KUKAKR210 R3100 ULTRA C4
KUKAKR210 R3100 ULTRA C4
Burbach
3R-292.3 , 3R-293.3 ,
System 3RSpannmittel für Drahterodiermaschine
Bad Oeynhausen
Vertical lathe
HankookVTC-200E
HankookVTC-200E
Waiblingen
Band saw
BERG+SCHMIDGBS 218 Eco AutoCut
BERG+SCHMIDGBS 218 Eco AutoCut
Idstein
Vertical machining center
DAHLIHMCV-860 mit RoboJob MA 25
Kronberg im Taunus
30W table laser for marking - LAS 22
30W Systemtechnik Hölzer GmbHLAS 22
Wiesbaden
Turning tool grinding machine
REMADS 12/ST
REMADS 12/ST
Meiningen
Recirculating chamber oven 250°C
Ingenieurbüro Klein mit Umluft, NanodacUK 8820-250
Kronberg im Taunus
Fiber laser LAS 28 XLe 30 W
30 Watt Laser Systemtechnik Hölzer GmbHLAS 28 XLe 30 W / Extra großer Innenraum