Its 600 mm cutting width enables productive work while maintaining high maneuverability. The cutting height can be adjusted tool-free using the handwheel (20–80 mm), allowing flexible response to terrain and vegetation.
Technical Data
Manufacturer (abbreviation): SCHORR
Manufacturer model: RR600HM
Drive type: Self-propelled (3+1 speed gearbox)
Blade type: Hammer flail
Number of blades: 32 Y-blades
Cutting height min. / max.: 20mm / 80mm
Cutting width: 600mm
Weight: without packaging: 146kg / with packaging: 180kg
Basic Dimensions
Overall length: 1790mm
Overall width: 730mm
Overall height: 1150mm
Discharge angle: 360º
Engine
Air-cooled single-cylinder four-stroke (OHV) engine
Displacement: 252cc
Max. output: 5.9kW / 8HP
Gbsdpfxewtqdmo Aaxjl
Starter: Recoil starter (pull cord)
Power transmission: V-belt
Spark plug: F7RTC or equivalent
Fuel tank capacity: approx. 5L
Engine oil capacity: approx. 1.1L
The listing was translated automatically. Translation errors are possible.
SCHORR FLAIL MOWER RR600HM HIGH GRASS MOWER 8HP 252CC MULCHER
- Effortlessly mows tall grass and dense scrub
- Powerful 252 cc 4-stroke engine (8 HP) – strong & reliable, even in thick vegetation
- 60 cm cutting width – ideal for large areas and tall grass
- 32 Y-blades made of hardened steel – efficient mulching of material up to 2.5 cm diameter
- Robust 4-speed gearbox – 3 forward & 1 reverse gear for maximum control
- Cutting height infinitely adjustable (20–80 mm) – precise results for any terrain
- Self-propelled & easy to operate – even on slopes or uneven ground
FEATURES / SPECIFICATIONS
Technical Data
Manufacturer model: RR600HM
Blade type: Hammer flail
Number of blades: 32 Y-blades
Cutting width: 600mm
Basic Dimensions
Overall length: 1790mm
Overall width: 730mm
Overall height: 1150mm
Discharge angle: 360º
Engine
Displacement: 252cc
Max. output: 5.9kW / 8HP