1000U-175
Universal cylindrical grinding machine
KELLENBERGER
1000U-175
Condition
Used
Location
Beringen
Machine data
- Machine type:
- Manufacturer:
- KELLENBERGER
- Model:
- 1000U-175
- Condition:
- refurbished (used)
Price & Location
- Location:
- Beringen, Schweiz
- A19080176
- Reference number:
- 5012
- Update:
Description
Machine totaly reconditioned
With DRO
Center height 175 mm
Distance between centers 1000 mm
Gsdpfxewhk Uuo Aaxebl
Grinding wheel 400 x 50 x 127 mm + 225 x 20 x 76.2 mm
Grinding wheel speeds 1'500-2'200 rpm
With internal grinding attachement
Misc. accessories
MARCELS MASCHINEN AG
With DRO
Center height 175 mm
Gsdpfxewhk Uuo Aaxebl
Misc. accessories
MARCELS MASCHINEN AG
Send inquiry
Telephone & Fax
+41 58 59... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Düsseldorf
1,048 km
Gear grinding machine
WMW NilesZSTZ 630i
WMW NilesZSTZ 630i
Listing
Contamine-sur-Arve
1,321 km
CNC lathe
GILDEMEISTERSprint 42 linear
GILDEMEISTERSprint 42 linear
Wuppertal
Twin-screw extruder / compounder
Werner & Pfleiderer / CoperionZSK 40
Offenbach an der Queich
Internal Grinding Machine
VOUMARD400 CNC U2 L10 T2
VOUMARD400 CNC U2 L10 T2
Jünkerath
Wood Milling Machine
Deckel MahoDMC 1035 V
Deckel MahoDMC 1035 V