KELLENBERGER 1000 U
Condition
Used (fully functional)
Location
Karben Germany
Cylindrical grinding machine KELLENBERGER 1000 U
more Images
KELLENBERGER 1000 U
KELLENBERGER 1000 U
Machine data
Machine type:
Cylindrical grinding machine
Manufacturer:
KELLENBERGER
Model:
1000 U
Condition:
excellent (used)
Functionality:
fully functional
Price & Location
Location:
Robert-Bosch-Str. 28, 61184 Karben, Deutschland Germany
Description
KELLENBERGER
PRECISION UNIVERSAL CYLINDRICAL GRINDING MACHINE
MODEL: 1000 U
YEAR OF MANUFACTURE: 2000
PARTIAL OVERHAUL: 2026
Centre height: 175 mm
Grinding length: 1000 mm
Equipment:
- Standard accessories
- Standard workpiece headstock MK5 with adapter flange DIN 55027, size 5
- Splash guard hood for the above
- Tailstock with fine adjustment, MK4
- Internal grinding attachment with protective cover for grinding spindle D:80 mm for belt-driven spindles
- FISCHER internal grinding spindle type HJN 842, incl. grinding mandrels (4 pieces, choice)
- HJNZ 42 collet chuck
- Oil mist lubricator for HJN spindles
- STREULI magnetic paper band filter system, type: SPB 2
- Coolant supply through the workpiece spindle
- HEIDENHAIN digital length measuring system on X and Z axes
- Sine bar on the workpiece headstock incl. alignment arbor MK5
- Permanent magnetic chuck, D:200 mm
- Three-jaw chuck, D:160 mm
- Four-jaw chuck, D:160 mm
- Collet attachment for Schaublin collets B32
- Set of B32 collets, D: 1.0–30.0 mm, increment 0.5 mm (59 pieces)
Gbedpfx Ansyf E Suerel
- Dial indicator stop for table swivel with indicator 0.01 mm