BD25CNC3A1S
CNC Pipe Tube Bending Machine, Automatic
EQ Automation
BD25CNC3A1S
EXW ONO VAT not applicable
Year of construction
2026
Condition
Used
(fully functional)
Location
Su Zhou Shi
Machine data
- Machine type:
- Manufacturer:
- EQ Automation
- Model:
- BD25CNC3A1S
- Machine number:
- 2026BD25
- Year of construction:
- 2026
- Condition:
- like new (used)
- Functionality:
- fully functional
- Operating hours:
- 8 h
Price & Location
EXW ONO VAT not applicable
- Location:
Call
Technical details
- Bending angle (max.):
- 190 °
- Overall weight:
- 1,000 kg
- Total length:
- 1,800 mm
- Total width:
- 850 mm
- Total height:
- 1,230 mm
- Power:
- 8 kW (10.88 HP)
- Input voltage:
- 380 V
- Type of input current:
- AC
- Warranty duration:
- 12 months
- Control cabinet height:
- 1,200 mm
Details about the offer
- Listing ID:
- A20980507
- Reference number:
- BD25CNC
- Update:
Description
Single - Head Servo CNC Pipe Bending Machine BD25CNC3A1S
Machine Model: BD25CNC3A1S
Machine Applications
Transportation Sector
components, and frame structures.
Furniture Industry
furniture pieces.
Leisure and Recreation Industry
Fitness apparatus, infant strollers, utility carts, and amusement ride installations.
HVAC (Heating, Ventilation, and Air - Conditioning) and Appliance Industry
Heavy Industrial Sphere
shipbuilding operations.
Diverse Other Industries
Maximum Bending Pipe Diameter × Wall Thickness
(Normal Steel, Aluminum, Copper etc.)
Φ25mm×1.2mm
Maximum Bending Radius R150mm
Maximum Bending Angle 190°
Maximum Feeding Length 1200mm
Working Speed: Bending Speed Max. 150°/s
Working Speed: Pipe Rotating Speed Max. 200°/s
Working Speed: Feeding Speed Max. 1000mm/s
Working Precision: Bending Precision ±0.1°
Working Precision: Pipe Rotating Precision ±0.1°
Working Precision: Feeding Precision ±0.1mm
Data Transmission Mode
Gijdpfx Ajyak E Njmujt
1. Coordinates (X.Y.Z)
2. Working Values (Y.B.C)
Bending Mode Servo Bending
Machine Model: BD25CNC3A1S
Machine Applications
Transportation Sector
Furniture Industry
furniture pieces.
Heavy Industrial Sphere
shipbuilding operations.
Diverse Other Industries
Φ25mm×1.2mm
Maximum Bending Radius R150mm
Maximum Bending Angle 190°
Maximum Feeding Length 1200mm
Data Transmission Mode
Gijdpfx Ajyak E Njmujt
1. Coordinates (X.Y.Z)
2. Working Values (Y.B.C)
Bending Mode Servo Bending
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Registered since: 2023
9 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+86 188 6... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Ponitz
1,436 km
Welding robot
OH-au2mateLorch Cobot welding Schweißroboter
Listing
Austria
1,192 km
HAAS UMC 750
HAASUMC 750
Kanal
Band saw
MEPShark 332 nc evo
MEPShark 332 nc evo
Czech Republic
Edgebander
FORMAT4TEMPORA 60.06 glueBox x-motion
Erwitte
Tube laser cutting machine
Small Tube Laser Cutting MachineG16 PRO 3kW