Oil-free screw compressorCompAir D75HRS-10A
75kw 11,4m3/min 10bar oil-free
Oil-free screw compressor
CompAir D75HRS-10A
75kw 11,4m3/min 10bar oil-free
Fixed price plus VAT
Year of construction
2017
Condition
Used
(fully functional)
Location
Tata
Machine data
- Machine type:
- Oil-free screw compressor
- Manufacturer:
- CompAir D75HRS-10A
- Year of construction:
- 2017
- Condition:
- excellent (used)
- Functionality:
- fully functional
- Operating hours:
- 36,000 h
Price & Location
Fixed price plus VAT
- Location:
- Tata, 2890 Hungary
Call
Technical details
- Overall weight:
- 1,890 kg
- Total length:
- 2,200 mm
- Total width:
- 1,420 mm
- Total height:
- 2,050 mm
- Motor manufacturer:
- Garden Denver
- Power:
- 75 kW (101.97 HP)
- Fuel type:
- electric
- Volume flow:
- 684 m³/h
- Operating pressure:
- 10 bar
- Type of cooling:
- water
- Equipment:
- type plate available
Details about the offer
- Listing ID:
- A19794095
- Reference number:
- ct2250
- Update:
Description
Oil-free screw compressor PUREAIR Compair D75HRS 10A 75kw 10 bar 11.4m3/min with frequency converter
Gbsdpfjw Rcgtjx Aaxol
CompAir D75HRS-10 oil-free, water-injected, Dryclon series frequency converter screw compressor
With its 75 kW engine power,
making it ideal for use in areas where air cleanliness plays a key role.
COMPAIR D75HRS screw compressor fully serviced,
for sale in excellent condition
oil-free design, direct drive, controlled by frequency converter.
Regulated speed - air and water cooled
75 kW power,
air flow: 11.4 m3/min /684 m3/h
Built-in frequency converter:
Manufacturer: Compair D75HRS 10A
Year of manufacture: 2017.12
hours: 36000
Drive power: 75 kW
Pressure 10 bar
Flow rate: 11.4/min
Delco XL controller
Main rotor speed: 2980
Voltage: 400 V 50 Hz 3 phase current consumption: 128 A
Machine weight: 1890 kg
Dimensions: 225 long 142 wide 205 high.
Your ad has been automatically translated. Translation errors are possible.
Gbsdpfjw Rcgtjx Aaxol
With its 75 kW engine power,
75 kW power,
Built-in frequency converter:
Year of manufacture: 2017.12
hours: 36000
Drive power: 75 kW
Pressure 10 bar
Flow rate: 11.4/min
Delco XL controller
Main rotor speed: 2980
Machine weight: 1890 kg
Seller
Note: Register for free or log in, to access all information.
Registered since: 2013
281 listings online
Send inquiry
Telephone & Fax
+36 34 81... show
These listings may also fit your interest.
Listing
Bystrzyca
1,761 km
Atlas CopcoZR 132-10
Atlas CopcoZR 132-10
Listing
Gemmrigheim
1,305 km
Wheel loader
LiebherrRadlader Liebherr 541
LiebherrRadlader Liebherr 541
Peine
Wheel loader
KOMATSURadlader WA 80 - 6 Radlader
Krotoszyn
Meat processing machine
Poly-clipFCA50
Poly-clipFCA50
Hohenems
GA110VSDFF screw compressor
Atlas CopcoGA110VSDFF
Atlas CopcoGA110VSDFF
Ystad
Meat processing machine
Poly-ClipICA 8700
Poly-ClipICA 8700
Malax
Screw air compressor
Gardener DenverTyp ES 45-7.5 EANA
Tata
Compair D75HRS 10A 75kw 10bar11.4m3/min with frequency converter