Elmass P20-250-CNC
ONO plus VAT
Year of construction
2009
Condition
Used (fully functional)
Location
Seon Switzerland
Broaching machine Elmass P20-250-CNC
more Images
YouTube video
Elmass P20-250-CNC
Elmass P20-250-CNC
Elmass P20-250-CNC
Elmass P20-250-CNC
Elmass P20-250-CNC
Elmass P20-250-CNC
Elmass P20-250-CNC
Elmass P20-250-CNC
Elmass P20-250-CNC
Elmass P20-250-CNC
Elmass P20-250-CNC
Elmass P20-250-CNC
Machine data
Machine type:
Broaching machine
Manufacturer:
Elmass
Model:
P20-250-CNC
Machine number:
M 09074
Year of construction:
2009
Condition:
excellent (used)
Functionality:
fully functional
Price & Location
ONO plus VAT
Location:
Seon, Switzerland Switzerland
Call
Technical details
Overall weight:
950 kg
Power:
8 kW (10.88 HP)
Input voltage:
400 V
Description
Technical Specifications:
Manual Adjustment: 400mm manual adjustment
Automatic Broaching Stroke: 250mm, automatic stroke
Keyway Widths: 2 to 32mm
Workpiece Diameter: 620mm
Maximum Thrust Force: 20kN fixed value
Cutting Speed: 15 m/min, infinitely variable
Dimensions (W x D x H): 1000 x 1200 x 2440mm
Net Weight: approx. 950kg
Electrical Connection: 3 x 400 VAC, 50/60 Hz, 8kW