DEN-JET CD160-2500
Year of construction
2017
Condition
Used (fully functional)
Location
Rheda-Wiedenbrück Germany
2500 bar 25 lpm diesel high-pressure unit DEN-JET CD160-2500
more Images
DEN-JET CD160-2500
DEN-JET CD160-2500
DEN-JET CD160-2500
DEN-JET CD160-2500
DEN-JET CD160-2500
DEN-JET CD160-2500
DEN-JET CD160-2500
DEN-JET CD160-2500
DEN-JET CD160-2500
DEN-JET CD160-2500
DEN-JET CD160-2500
Machine data
Machine type:
2500 bar 25 lpm diesel high-pressure unit
Manufacturer:
DEN-JET
Model:
CD160-2500
Year of construction:
2017
Condition:
used
Functionality:
fully functional
Operating hours:
300 h
Price & Location
Location:
33378 Rheda-Wiedenbrück, Deutschland Germany
Call
Technical details
Total width:
2,160 mm
Total length:
1,350 mm
Total height:
1,700 mm
Pressure:
2,500 bar
Operating pressure:
2,500 bar
Fuel:
diesel
Overall weight:
1,850 kg
Rotational speed (max.):
1,800 rpm
High-pressure hose length:
20,000 mm
Empty load weight:
1,850 kg
Fuel tank capacity:
140 l
Type of cooling:
water
Power:
120 kW (163.15 HP)
Water pressure:
2,500 bar
Pump capacity:
25 l/min
Equipment:
crane, type plate available
Description
CD160-2500 with 2500 bar and 25 l/min. The pump is powered by a water-cooled 4-cylinder SISU diesel engine. The entire frame is made of hot-dip galvanized steel, ensuring long durability and corrosion resistance. The frame is equipped on all four corners with rubber feet, forklift pockets, and lifting eyes. The machine features a galvanized roof plate with a side mount for the protection and storage of, for example, high-pressure hoses. Similar to but not a Dynajet, Falch, Hammelmann, Kamat, Uraca, Woma, etc.
Gbsdpfx Ajxufbtsaxol
General Specifications:
Operating pressure: 2500 bar
Flow rate: 25 l/min
Max. pump speed: 560 rpm
Drive engine: 4-cylinder SISU diesel
Drive engine output: 119.3 kW
Drive engine speed: 1800 rpm
Tank: 140 L
Max. fuel consumption: 26 L/h
Dimensions and unladen weight (SKID): 2160 mm x 1350 mm x 1700 mm (1850 kg)