SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
ONO plus VAT
Year of construction
2021
Condition
Used
Location
Vuren Netherlands
Standard-SZM SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
more Images
YouTube video
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
SCANIA R450 6X2 NB RETARDER
Machine data
Machine type:
Standard-SZM
Manufacturer:
SCANIA
Model:
R450 6X2 NB RETARDER
Year of construction:
2021
Condition:
good (used)
Price & Location
ONO plus VAT
Location:
Vuren, The Netherlands Netherlands
Call
Technical details
Mileage:
626,246 km
Power:
331 kW (450.03 HP)
First registration:
Fuel type:
diesel
Tire size:
315/70R22,5
Axle configuration:
6x2
Wheelbase:
2,950 mm
Fuel:
diesel
Brakes:
retarder
Color:
red
Driver cabin:
sleeper cab
Gearing type:
automatic
Number of gears:
12
Emission class:
euro6
Suspension:
air
Total length:
6,600 mm
Total width:
2,550 mm
Total height:
3,920 mm
Equipment:
Description
= Additional options and equipment =
- Heated mirrors
- CarPlay
- Digital tachograph
- Tachograph (control device)
- Halogen headlamp
- Manual
- Radio/cassette
- Sliding fifth wheel
- Sleeper cab
- Lane departure warning system
- Fabric upholstery
- Auxiliary braking system
= Remarks =
Number of axles: 3, Configuration: 6x2, Unladen weight: 9083 kg, Gross weight: 26500 kg, Total fuel tank capacity: 610 liters, Fifth wheel height: 114 cm, Fifth wheel: sliding, Number of locks: 1, Suspension type: full air suspension, Cabin type: sleeper cab, Cruise control, Tachograph (control device), Digital tachograph, Air conditioning, Auxiliary heating, Electric windows, Electric mirrors, Radio/cassette, CarPlay, GPS navigation, Color: red, Heated mirrors, Lighting type: halogen, Lane departure warning system, Air conditioning, Seat heating, Bluetooth, Engine power: 331 kW (444 Hp), Fuel: diesel, Emission class: Euro 6, Transmission: Opti-cruise, Gearbox type: Scania, Gears: 12, Auxiliary braking system, Retarder make: Scania, Power steering, ABS, ASR (traction control), Starter battery, Central locking, Seat layout: 1+1, Seat material: fabric, Seat adjustment: manual, R 450 A 6X2 NB / RETARDER / SINGLE BOOGIE