Hangcha CPD50-XD6-SI28
Year of construction
2023
Condition
Used (fully functional)
Location
Essen Germany
Electric 4-wheel forklift Hangcha CPD50-XD6-SI28
more Images
Hangcha CPD50-XD6-SI28
Hangcha CPD50-XD6-SI28
Hangcha CPD50-XD6-SI28
Hangcha CPD50-XD6-SI28
Hangcha CPD50-XD6-SI28
Hangcha CPD50-XD6-SI28
Hangcha CPD50-XD6-SI28
Hangcha CPD50-XD6-SI28
Hangcha CPD50-XD6-SI28
Hangcha CPD50-XD6-SI28
Machine data
Machine type:
Electric 4-wheel forklift
Manufacturer:
Hangcha
Model:
CPD50-XD6-SI28
Year of construction:
2023
Condition:
used
Functionality:
fully functional
Operating hours:
36 h
Price & Location
Rental:
is possible
Seller location:
Wilhelm-Beckmann-Straße 16, 45307 Essen, Germany Germany
Call
Technical details
Load capacity:
5,000 kg
Lifting height:
5,000 mm
Free lift:
1,600 mm
Fuel type:
electric
Mast type:
triplex
Construction height:
2,450 mm
Power:
28 kW (38.07 HP)
Fork length:
1,220 mm
Empty load weight:
7,150 kg
Total length:
3,921 mm
Drive type:
Elektro
Construction width:
1,458 mm
Description
Electric 4-wheel forklift
Load center: 600
Gbedpfsy I Hdrjx Anrsl
ISO class: ISO Class 4 = 5,000 - 10,000 kg
Mast type: Triplex
Condition: As new
Technical condition: Very good
Front tires type: Non-marking
Front tires condition: 80 - 100%
Rear tires type: Non-marking
Rear tires condition: 80 - 100%
Battery voltage: 77V