Fixed price plus VAT
Condition
New
Location
Isselburg Germany
more Images
Price & Location
Fixed price plus VAT
Seller location:
Dekkers Waide 17, 46419 Isselburg, Germany Germany
Reference number:
RSB235552100.01
Update:
Description
* IMMEDIATE AVAILABILITY *
Technical Specifications:
• Brand: Brian James
• Model: Race Sport MY2025
• Vehicle type: Car transporter
• Vehicle condition: New vehicle
• First registration: Without initial registration
• TÜV/HU: 2 years from first registration
• Internal dimensions (LxWxH): 550 x 210 x 199 cm
• External dimensions (LxWxH): 715 x 250 x 253 cm
• Loading platform height: 48 cm
• Permissible total weight: 3,500 kg
• Unladen weight: 1,445 kg
• Payload: 2,055 kg
• Chassis: Lowloader (wheels beside the superstructure)
• Tyres: 155/70R12
• Suspension: ALKO rubber spring axle
• Jockey wheel: Yes
• 100km/h approval: Optional, retrofittable
DESCRIPTION
• Full-length daylight roof
• Manoeuvring handles front and rear
• Front access doors on both sides for easy lashing of the front wheels
• Large, lockable side flaps on both left and right in the direction of travel
• Full-height and -width rear tailgate with lockable internal rotary bar lock
• Rollers integrated at the rear of the vehicle
• Internal height 1,990 mm – entry height at rear 1,880 mm
• Closed multiplex floor panel
Gbsdoydiihspfx Aaxel
• Electric 12V winch with cable remote control. 2,250 kg pulling force, with roller fairlead, winch cable and carabiner hook. Powered by an onboard battery