‼️HELVETICA POWER‼️100KW/125KVA HPY04100ASRH Euro5
EXW Fixed price plus VAT
Year of construction
2024
Condition
New (fully functional)
Location
Konstanz Germany
Power generator + 100% copper alternator ‼️HELVETICA POWER‼️100KW/125KVA HPY04100ASRH Euro5
more Images
YouTube video
Machine data
Machine type:
Power generator + 100% copper alternator
Manufacturer:
‼️HELVETICA POWER‼️100KW/125KVA
Model:
HPY04100ASRH Euro5
Year of construction:
2024
Condition:
new
Functionality:
fully functional
Price & Location
EXW Fixed price plus VAT
Location:
78467 Konstanz, Deutschland Germany
Call
Technical details
Overall weight:
1,610 kg
Fuel type:
diesel
Color:
yellow
Power:
100 kW (135.96 HP)
Output current:
180 A
Output voltage:
400 V
Output frequency:
50 Hz
Type of output current:
three-phase
Nominal power:
100 kW (135.96 HP)
Nominal power (apparent):
125 kVA
Continuous power:
100 kW (135.96 HP)
Continuous power (apparent):
125 kVA
Total length:
2,900 mm
Total width:
1,150 mm
Total height:
1,600 mm
Rotational speed (max.):
1,500 rpm
Motor manufacturer:
Yunnei EURO 5
Type of cooling:
water
Emission class:
euro5
Equipment:
AdBlue
Reference number:
HPY04100ASRH
Update:
Description
Remote control is built-in. With Oil- and water Heater.
Stamford type: CE-certified quality brushless synchronous alternator with 100% copper winding!
Gbjdpfoyvktasx Aaxel
We have various emergency power generators (from 7 kW to 100 kW) available from stock in Switzerland and Germany. We also have various power generators with STAGEV engines in various sizes available from stock in Switzerland and Germany.